česky
E-shop (produkty najdete v jednotlivých vinařstvích)Košík:

0.00 Kč

Přejít k pokladněVysypat

Historie Saint Hilaire

Historie Sieur d`ArquesNa půl cesty mezi městy Limoux a Carcassonne se nachází obec Saint Hilaire, která je na většině území pokryta státními lesy Crausse - Rabassié. Hranice území obce tvoří na severu řeka Lauquet, která protéká i vesnicí a jejíž břehy jsou lemovány stinnými stromy. Několik archeologických nálezů, z nichž některé jsou stále vystaveny v opatství, dokazují dřívější osídlení území Římany.

Nicméně, tuto oblast charakterizuje středověké období, a to především díky opatství, které nejdříve patřilo Svatému Saturninovi, který přinesl ve 3. století našeho letopočtu křesťanství do oblasti Toulouse. Později v 6. století opatství patřilo Svatému Hilariusovi, biskupovi z Carcassonne. Jak se opatství časem rozvíjelo, začali si lidé pracující pro opaty, pány ze Saint Hilaire stavět domy.

Aby mniši ochránili sami sebe před sporem, který rozpoutal stoletou válkou, museli udržovat opevnění vesnice v dobrém stavu. Ve spise z roku 1386 bylo určeno, kdo měl na starosti klíče od města v jedné ruce a klíče od kláštera v druhé ruce. Toto byl i předmět diskuze v následujícím století, s odlišnými názory mnichů a úředníků města.

V roce 1574 byla vesnice vypálena a částečně zničena protestanty z řad stoupenců lorda de Villar.

V 18. století během období revoluce se Saint Hilaire zmítalo v problémech, a proto byl jmenován ústavní kněží. V roce 1792 byla do opatství poslána armáda, aby zde nastolila veřejný pořádek.

Během 19. století se zde začala rozvíjet výroba vína, a protože lidé prosperovali a chtěli ukázat svoje bohatství, začali si stavět nové domy. I dnes jsou zde k vidění oblouková okna obklopena ornamenty, vytesané kamenné oblouky a brány do vinných sklepů.

 

Opatství Svatý Hilaire

Opatství Svatý HilairePočátky opatství jsou neurčité. První písemná zmínka pochází z roku 825 kdy, jak říká tradice, zde bylo pohřbeno tělo Svatého Hilariuse.

Ostatky Svatého Hilariuse byly přemístěny v roce 970 za opata Benedikta, za přítomnosti hraběte Carcassonne a jeho ženy, biskupa Francona de Carcassonne a opata Svatého Michela de Cuxa.

Na začátku 9. století vydal Louis le Debonnaire listinu, která potvrzovala věnování Saint Hilaire od Karla Velikého opatovi Monellusovi a schvalovala, aby si mniši sami volili svého opata, a tím respektovala zákon Svatého Benedikta.

Do konce 13.stoltí bylo opatství spravováno vévodou Carcassonne, ale během křížových výprav mniši, obviněni z kacířství, ztratili svoji autonomii a byli sloučeni s Kázajícími Bratry. Ve stejnou dobu byl klášter vypleněn kacíři. V roce 1246 nařídil Svatý Louis správci Carcassonne aby vrátil opatství Saint Hilaire zpět půdu, která byla zabavena stoupenci katolicismu. Ve 14. století papež Clement VI. vydal papežskou bulu, která odhalila, že klášter, ve kterém v té době žilo dvacet devět mnichů, nevydělával dostatečné množství peněz. Biskup z Carcassonne proto nížil počet mnichů na dvacet.

V druhé polovině 15. století vydal papež Pius II. Papežskou bulu, která znovu opakovala, že opatství má potíže, především kvůli válce a moru.

Podle tradice v roce 1531 mniši z opatství Saint Hilaire poprvé vyrobili víno „blanquette".

V 16. století bylo opatství spravováno církví a prošlo obdobím finanční krize, což pravděpodobně vysvětluje, že se v 17. století opat Martin Lucas pokusil spojit opatství s náboženskou obcí Svatý Maur.

Písemné dokumenty z 18. století znovu potvrdily, že opatství bylo ve vážných finančních nesnázích, a proto Monsignor de Bezons, opat z Carcassonne, zrušil klášterní služby a mnišské pokoje v klášteře. V této době (1758) opatský kostel převzala pařížská církev. Na konci 18. století byly majetek a hospodářská stavení opatství prodány. V 19. století koupil Audský městský úřad domy, půdu a stáje okolo opatství, aby zde zrušil právo průjezdu.

 

Klášter

Klášter byl postaven ve 14. století ve tvaru lichoběžníku se čtyřmi galeriemi. Ty jsou vytvořeny z lomených oblouků, které jsou ohraničené římsami a podpírané dvojitými sloupy. Jejich hlavice jsou ozdobeny listy nebo zvířaty a podpěry jsou zdobeny antropomorfními postavami. Ve středu kláštera je umístěna kamenná váza z 16. století.


Všechna práva vyhrazena © 2010 HAJABUSA s.r.o. , tel.: +420 775 911 956, email: info@hajabusa.cz